Kto powinien robic sobie badanie serca - dbam o siebie

UKG serca cieszyn

W południowych stanach USA i na

Głównym obszarem pracy kardiologów weterynaryjnych są choroby serca psów, kotów i koni. Wśród małych zwierząt 11% wszystkich prezentowanych pacjentów wykazuje choroby serca. C

Kto powinien robic sobie badanie serca - dbam o siebie UKG serca cieszyn
hodzi tu przede wszystkim o choroby nabyte, które w wypadku małych psich ras występują w formie zdegenerowanych chorób przedsionków, natomiast u dużych ras psów głównie w formie chorób mięśnia sercowego. Koty skłaniają się jednocześnie do kardiomiopatii, jednakże tu występuje częściej hipertroficzna forma, także wskutek zdiagnozowanych w ostatnich latach nadfunkcji gruczołów tarczycy. Wcześniej występujące choroby mięśnia sercowego związane z karmieniem (przede wszystkim rozszerzone kardiomiopatie w przypadku określonych ras kotów i psów) następują już tylko rzadko wskutek szerokiego zastosowania przemysłowego gotowego pożywienia. W południowych stanach USA i na obszarze Morza Śródziemnego dużą rolę odgrywa dirofilarioza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Dzisiejsze leczenie zaburzeń rytmu serca opiera

W 1903 holenderski fizjolog Willem Einthoven wynalazł elektrokardiograf. Pierwotnie, stopy i dłonie pacjenta były zanurzane w słonej wodzie. Dopiero w 1940 roku pojawiła się rejestracja przy pomocy zwilżanych metalowych klamer zakładanych na przedramiona i podudzia, które były połączone kablami z urządzeniem rejestrującym. Dzisiejsze leczenie zaburzeń rytmu serca opiera się m.in. na pracy japońskiego lekarza Sunao Tawary, który podczas pracy u patologa Ludwiga Aschoffa opublikował opis układu przewodzącego serca.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Kardiolog – co warto wiedzieć przed wizytą?


Idąc do kardiologa wiele osób zastanawia się, czy do wizyty warto się jakoś przygotować. Czy dane badanie wymaga na przykład specjalnej diety, braku aktywności fizycznej przed wizytą i tak dalej. To trudne pytanie, ale zawsze przed pierwszą wizytą można uzyskać wiele informacji na przykład w przychodni. Kiedy dostaniemy skierowanie na konkretne badanie najczęściej dostajemy także ewentualną listę rzeczy, czynności, które trzeba zrobić przed wybraniem się do lekarza. To kluczowe aby badanie mogło być przeprowadzone w sposób staranny, z zachowaniem odpowiedniej staranności, właściwie zrealizowane co przyczyni się do poprawy stanu zdrowia i da możliwość na szybkie zdiagnozowanie potencjalnej choroby. Idąc do kardiologa warto o tym pamiętać a w razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba skontaktować się z lekarzem – czy to z kardiologiem właśnie, czy po prostu lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką.